SKLEP STACJONARNY I SERWIS ZEGARKÓW CHRONOS CHORZÓW

​ADRES


F.H.U. Chronos

ul. Powstańców 15

41-500 Chorzów

woj. śląskie

NIP: 6270003419

 

Czynne: 

SALON SERWIS
od poniedziałku do piątku   od poniedziałku do piątku  
10:00 - 17:00 10:00 - 17:00

                                           


KONTAKT 


 

serwis@chronos.info.pl

 

sklep@chronos.info.pl

 

tel.: (32) 241 05 50

 

kom. +48 607-767-212

 

Jesteśmy Autoryzowanym Serwisem Longines, co potwierdzamy certyfikatem oraz wymaganym przez markę wysokiej jakości sprzętem.

Jeżeli poszukują Państwo serwisu zegarka Longines lub naprawy zegarka marki Longines, to zachęcamy do odwiedzenia naszego punktu zegarmistrzowskiego w Chorzowie lub przesłanie zapytania.

Niezawodne mechanizmy z ręcznym lub automatycznym naciągiem, , to cecha wszystkich modelów LONGINES. Nie powstały one dzięki przypadkowi, lecz są owocem bardzo starannego projektowania, procedury ukształtowanej w ciągu wieloletniej tradycji LONGINES w opracowywaniu i konstruowaniu mechanizmów, w blasku zasłużonej chwały płynącej z wieloletniej i obfitującej w zdumiewające osiągnięcia historii firmy.

 

 

Konkretny wkład Longines w sztukę tworzenia zegarków z mechanicznymi napędami datuje się od 1867 r.. W tym roku firma ta uzyskała swą nazwę i pierwszą lokalizację swoich zakładów. Nazwa została zapożyczona od określenia oznaczającego krainę łąk, w której rozwinęły się pierwsze zakłady firmy, które pozwoliły jej wykroczyć poza operacje montażu i zająć się projektowaniem i konstruowaniem w pełni nowoczesnych mechanizmów. Razem z nowym zakładem firmy powstał także nowy styl myślenia i działania, którego firma ta nigdy później nie porzuciła: postępować według własnych pomysłów i nigdy nie rezygnować z wysokiej jakości.

Pierwsza seria zegarków Longines, znana pod nazwą L20A, trafiła do produkcji w 1867 r., wkrótce po otwarciu fabryki w Les Longines. Zamiast mechanizmów nakręcanych kluczem, w tych czasach nadal znacznie przeważających, napęd L20A opierał się na zasadzie dźwigni, nakręcanej przez koronkę. Szef firmy Ernest Francillon osobiście zaprezentował pierwszy mechanizm Longines na Wystawie w Paryżu, w 1867 r.. Mechanizm ten uzyskał brązowy medal – honorową trzecią nagrodę za obiecującą pierwszą konstrukcję.

Pomiar czasu w nowym Świecie przemysłu, nauki i sportu

Szalone tempo rozwoju technik i procesów przemysłowych w ciągu XIX-tego wieku stworzyło zapotrzebowanie na coraz dokładniejsze precyzyjne instrumenty do pomiaru ich parametrów. Takie jak chronograf. Korzystając z płodnego umysłu lokalnego wynalazcy H.-A. Lugrin’a, w 1878 r. Longines wprowadziła pierwszy mechanizm chronografu z pojedynczym przyciskiem o średnicy mechanizmu 24’’’ z bezpośrednim napędem sekundnika, o nazwie L20H, wyznaczając pierwszy etap w długiej serii rozwoju technicznego, który na przestrzeni lat przyniósł tej firmie reputację twórcy tyleż pomysłowych, co niezastąpionych konstrukcji.

W miarę jak drastyczne przemiany zachodzące w społeczeństwie nieuchronnie wpływały na mody i zwyczaje, zegarek coraz częściej opuszczał swoją kieszonkę w marynarce lub podręcznej torebce, wędrując na nadgarstek, zaś jego rozmiary kurczyły się w parze z wzrostem skomplikowania jego mechanizmów. W 1913 r. Longines wprowadził pierwszy chronograf naręczny, kaliber L.13.33, z pojedynczym przyciskiem. Ta konstrukcja ze średnicą mechanizmu 13’’’ posiadała jeden przycisk uruchamiający start, zatrzymanie i zerowanie, umiejscowiony na osi koronki oraz 30-minutowy wskażnik ze wskazówką minutową. Dla większego wyrafinowania technicznego, jej złocony mechanizm posiadał bimetaliczne koło balansowe oraz stalową sprężynę balansową, zaś wszystkie jego części stalowe zostały ścięte ukośnie, starannie wygładzone i wypolerowane.  

Do późnych lat 20-tych renoma Longines jako projektanta i konstruktora wysokiej jakości mechanizmów była już mocno ugruntowana, czego potwierdzeniem były dwa niezwykłe wyróżnienia: najpierw Międzynarodowa Federacja Aeronautyki (FAI) poprosiła o zapewnienie pomiaru czasu na planowanym samotnym przelocie Charlesa A. Lindbergha przez Atlantyk. Następnie sam Lindbergh powierzył zegarmistrzom Longines konkretne zadanie zaprojektowania i skonstruowania swojego wynalazku, który miał przejść do historii jako Godzinowo-Kątowego Zegarka Lindbergha.

Epokowy przelot Lindbergha z Nowego Jorku do Paryża  bez przerwy potwierdził niezwykłą użyteczność mechanizmów naręcznych, takich jak Zegar Godzinowo-Kątowy dla pilotów i nawigatorów lotniczych. Mechanizm ten pozwalał im jednocześnie odczytywać porę dnia i godzinę w stopniach i minutach. Zegarek Godzinowo-Kątowy Lindbergha, wyprodukowany przez Longines i wyposażony w kaliber L18.69N, został oficjalnie zarejestrowany w Szwajcarskim Biurze Własności Przemysłowej w Bernie, pod numerem 1446.

W 1936r Longines zaproponował swój pierwszy chronograf naręczny z wtórnym sekundnikiem, wyposażony w mechanizm kaliber L13ZN, 18 000 drgań na godzinę, 17 kamieni, w którego konstrukcji wykorzystano wiele doświadczeń zdobytych przez firmę w chronografach i pomiarach czasu. Nowy chronograf Longines, jako najlepszy naręczny zegarek na świecie, posiadał “wskazówkę sekundową wtórną z natychmiastowym powrotem”, na którą Longines właśnie uzyskał patent. Wczesne wersje tego zegarka wyposażone były w pojedynczy 30-minutowy wskaźnik zaś późniejsze – zarówno we wskaźnik 60-minutowy, jak i 12-godzinny. Do dziś mechanizm ten cieszy się opinią jednej z najdoskonalszych konstrukcji chronografów wszystkich czasów.

Do 1939r Longines wprowadził swój mechanizm chronografu, kaliber L262, ze średnicą mechanizmu 24’’’, wytwarzający 18 000 drgań na godzinę. Skalibrowany do 1/5 sekundy, ten trwały zegarek posiadał wtórną wskazówkę sekundową oraz 30-minutowy wskaźnik. W tym samym roku konstruktorzy Longines również wprowadzili na rynek podziwiany “stoper Olimpijski”, mechanizm o 36000 drgań na godzinę, kalibrowany do 1/100 sekundy i opcjonalnie dostępny w wersji ze wskazówką ukazującą ułamki sekund, będący w tym okresie bardzo niezwykłą konstrukcją.

W 1940 r z myśla o Letniej Olimpiadzie planowanej w tym roku w Helsinkach, na której Longines starał się o rolę oficjalnego timekeepera, stoper został udoskonalony i wyposażony w 3-minutowy wskaźnik. Jednak historia zdecydowała inaczej...

Automatyczny naciąg wygrywa nagrody – powojenne kalibry Longines

Pierwszym mechanizmem Longines z automatycznym naciągiem był 13-liniowy kaliber L22A tykający z szybkością 18 000 drgań na godzinę, wyposażony w dwukierunkowy ciężarek oscylacyjny. Ta konstrukcja z 1945 r. zainaugurowała powojenną erę zegarków o coraz większej praktyczności. Mniej więcej w rok później Longines rozpoczął produkcję mechanizmem z automatycznym naciągiem do damskich zegarków.

W 1959r zegarmistrze i projektanci mechanizmów Longines zaproponowali następnego zwycięzcę: kaliber L360. Było to w czasie, gdy popularnością cieszyło się współzawodnictwo w precyzji, wywołujące ostrą rywalizację pomiędzy producentami zegarków. Ta „pełnokrwista”, szybko tykająca konstrukcja z 23 kamieniami, wytwarzająca 36 000 drgań na godzinę zawierała sprężynę kompensacji balansu, mechanizm wychwytowy z dźwignią ruchu w tył oraz sprążynę główną ze specjalnego stopu, co zagwarantowało mu triumfowanie nad konkurencją przez wiele lat, na niezliczonej liczbie konkursów.

Następnie,w 1977r. pojawił się słynny kaliber L990. Przyniósł on doświadczonym zegarmistrzom jeszcze większą dumę, ponieważ jego sukces był natychmiastowy. Produkcję tego modelu Longines prowadził przez całą dekadę. Zegarek ten był i pozostał najcieńszym na świecie (średnica mechanizmu 11 ½‘’’, 17 lub 25 kamieni), dwubębnowym mechanizmem z automatycznym naciągiem z centralną wskazówką sekundową i kalendarzem pokazującym datę. L990 później przejęty został przez spółkę Nouvelle Lémania, specjalizującą się w złożonych mechanizmach napędowych, która ulepszyła go przed wznowieniem produkcji. Ten wyjątkowo udany mechanizm drgający z częstotliwością 28 800 drgań na godzinę, na przestrzeni lat instalowany był w wielkiej liczbie zegarków Longines, z których wiele do dziś dokładnie i pewnie wskazuje czas na całym świecie.

Jeżeli jakikolwiek producent tradycyjnych zegarków może szczycić się swoimi tradycjami, Longines niewątpliwie mieści się wśród najbardziej zasłużonych. W ciągu ponad stulecia pokolenia natchnionych zegarmistrzów i wyspecjalizowanych rzemieślników niestrudzenie pracowały by dać światu nieskazitelnie skonstruowane, niezwykle praktyczne i eleganckie zegarki. Sukces, który osiągnęli, przekroczył marzenia twórców tej firmy i pozostaje źródłem dumy po dzień dzisiejszy.

 

www.longines.com

AUTORYZOWANY SERWIS LONGINES

Projekt i realizacja strony SPECTRUM MARKETING | Wszelkie prawa zastrzeżone | 2024

F.H.U. CHRONOS Edmund Gruszczyński

41-500 Chorzów, ul. Powstańców 15

+48 32 2410-550

sklep@chronos.info.pl 

+48 607-767-212