Seiko

Seiko to renomowany japoński producent zegarków z siedzibą w Tokio. Firma została założona w roku 1881 przez Kintarō Hattori. Produkcja zegarków rozpoczęła się w 1913 roku, lecz pierwsze zegarki oznaczone marką Seiko (jap. doskonały, wyborny) ukazał się na rynku w 1924 roku. Firma znana jest z wielu modeli popularnych zegarków naręcznych. W 1969 roku jako pierwsza na świecie stworzyła zegarek kwarcowy, a już w 1973 pierwszy zegarek kwarcowy z sześciocyfrowym wyświetlaczem LCD. To nie jedyne innowacje wprowadzone do zegarków przez Seiko. Ma ona na koncie także pierwszy zegarek z wbudowanym odbiornikiem telewizyjnym, pierwszy zegarek z funkcją nagrywania dźwięku, pierwszy zegarek z funkcją stopera i alarmu i wiele innych.

W 1988 roku powstaje pierwszy na świecie kwarcowy mechanizm automatyczny nazwany później Kinetic. Mechanizm ten wszedł do seryjnej produkcji w 1992 roku i Seiko jest jedyną na świecie firmą produkującą zegarki z takim mechanizmem. W 1998 roku pobity zostaje kolejny rekord świata – zegarek zasilany temperaturą ciała. Rok 2006 to pierwszy zegarek z wyświetlaczem typu e-ink.

Seiko SKX007Seiko to producent zegarków nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, wśród nich nagroda w konkursie Geneva Observatory (1968), nagroda zegarmistrzowska Grand Prix de la Ville de Geneve (1980, 1990), nagroda IEEE Milestone (2004), nagroda Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (2006, 2010) i wiele innych.

Firma Seiko daje o sobie znać także przy okazji rozlicznych imprez sportowych, podczas których jej niezawodne mechanizmy mierzą rekordy sportowe w różnych dyscyplinach. Zegarki Seiko pojawiają się również w filmach o przygodach agenta Jamesa Bonda.

Jednym z najbardziej znanych modeli zegarków Seiko jest model SKX007. To wytrzymały, dokładny i pięknie zaprojektowany nowoczesny zegarek naręczny. Popularność podstawowego modelu doprowadziła do powstania wielu odmian tego zegarka.

Seiko
Tagged on: